27. 6. 2007

Děláme vše pro to, aby byl jídelníček mého dítěte vyvážený a zdravý?

  To je otázka, kterou si mnozí z nás často kladou. Určitě všichni, kterým záleží na zdraví našich dětí.

Abychom si mohli odpovědět na tuto otázku musíme znát základní fakta. Doporučení, že strava má být především pestrá a přiměřená je zcela správné, ale nestačí. Důležité je také správné zastoupení jednotlivých potravinových skupin. Odborníci doporučují jako základ naší stravy obiloviny- to neznamená, že máme chroupat zrní, ale že nejméně polovinu náplně našeho talíře mají tvořit výrobky z obilovin – chleba, těstoviny, vločky, rýže, rohlík. Další doporučenou potravinovou skupinou je zelenina a ovoce, pak následuje maso a mléko a na posledním místě jsou tuky a cukry.

V tomto místě bych se ráda zamyslela nad problémem, který v poslední době hýbe světem. Jak jsem si všimla, nás zatím nerozhýbal! Ráda bych upozornila na trend posledních let, a to zavádění automatů se sycenými nápoji na školách a provozování školních „bufetů“. Jak jistě všichni víme, časté pití sycených nápojů dětem velice škodí. Nápoje s bublinkami a džusy v sobě skrývají spoustu cukrů a způsobují dětem obezitu, problémy se srdcem, v pozdějším věku se může objevit i vysoký krevní tlak. Džusy a sladké limonády s bublinkami jsou zabijáky zdravé a štíhlé postavy. Dalším zdravotním problémem je akné. Na akné se totiž může podílet také nadměrná konzumace čokolády, sladkých limonád a hamburgerů. Stále více dětí podléhá módním diktátům podporovaným reklamou a ve stravování dávají přednost smaženým bramborovým lupínkům, nejrůznějším limonádám a syceným nápojům. Je tedy na nás, dospělých, abychom věnovali tomuto problému více svého času a snažili se ho řešit. Kolik rodičů ví, jaký sortiment zboží nabízejí školní bufety? O přestávkách můžete na školních chodbách potkat děti s plnou náručí smažených brambůrků, baget, čokoládových tyčinek, lízátek… To vše zapijí nějakým syceným a přeslazeným nápojem. Můžete namítat, že to je problém školy. Škola má rozhodnout o tom, jaký sortiment zboží povolí prodávat ve svém bufetu. To samozřejmě ano. Ale zajděte se podívat do školy vašeho dítěte a prohlédněte si nabídku školního bufetu a sortiment automatů s nápoji, které mají zajišťovat tzv. pitný režim dětí. Není to nic radostného.

Proto chci začít spolupracovat se základními školami na Praze 13 a důležitá bude i vaše podpora. Přála bych si, aby nabídka zboží ve školních bufetech byla zaměřena především na produkty zdravé výživy a věřím, že spolu s kolegy i vedením radnice, se nám podaří situaci týkající se tohoto problému zlepšit. O našich návrzích vás budeme informovat na našich webových stránkách a prostřednictvím redakce časopisu STOP.

Jana Balašová Trčková, zastupitelka SZ na Praze 13

TOPlist