10. 4. 2014

Text našeho zpravodaje, který jsme rozesílali začátkem dubna tohoto roku.


Bude u Nových Butovic dálniční mimoúrovňová křižovatka?

V současné době se rozhoduje o tom, jak bude vypadat Radlická radiála, která naváže na Rozvadovskou spojku a propojí ji s městským okruhem na Smíchově. Zatímco v převážné části Radlic a Jinonic vede plánovaná Radlická radiála tunelem, v oblasti Jihozápadního města povede na povrchu a neprostupně rozdělí toto území na dvě části.

V zájmu Prahy 13 je požadovat mostní propojení pro pěší a cyklisty tak, aby se neuzavřela přístupová cesta k Vidouli a přírodnímu parku Cibulka a dále připomínkovat podobu křižovatky Řeporyjská, která je v těsné blízkosti Nových Butovic. Pokud chceme, aby tato část na rozhraní Butovic a Jinonic měla v budoucnu městský charakter, je třeba se vyvarovat dálniční mimoúrovňové křižovatky a Radlickou radiálu už v této oblasti koncipovat jako městskou komunikaci s kruhovým objezdem.

Dle odpovědi starosty Vodrážky na interpelaci Zuzany Drhové se však radnice Prahy 13 k tomu nechystá a je spokojena s mimoúrovňovou křižovatkou. Inu jiný pohled na věc, někdo staví město pro auta, my ho chceme co nejvstřícnější pro lidi a jejich volný pohyb po městě, a to i na Praze 13.


Upřesnění k hazardu

V úvodníku únorového STOPu se pan starosta Vodrážka obsáhle rozepsal o svém postoji k hazardu. Dle jeho vyjádření dělá vše pro to, aby heren a kasin bylo na Praze 13 co nejmíň. Vzhledem k tomu, že STOP je časopis placený z veřejných peněz a z rozpočtu městské části jde na propagační aktivity, včetně STOPu více jak 7 milionů korun, byli bychom rádi, aby se zde uveřejňované informace zakládaly na pravdě. Pan starosta zapomněl zmínit , že měl možnost hlasovat o nulové toleranci, což neudělal. Redakce STOPu slíbila zveřejnit v dubnovém čísle náš komentář či doplnění k tomuto úvodníku. Schválně kdo ho tam najde….


Kauza kamery – víme, kolik nás stojí na opravách a zda pomáhají odhalovat pachatele trestné činnosti?

Na únorovém zastupitelstvu se Zuzana Drhová v interpelacích optala starosty Vodrážky na to, jak je kontrolována a vyhodnocována funkčnost kamer instalovaných na Praze 13. Kolik ročně stojí jejich údržba a opravy a zda již instalované kamery pomohly identifikovat pachatele trestné činnosti. Důvod otázky je zřejmý, Praha 13 stále neopustila myšlenku rozšířit svůj kamerový systém o dalších 59 kamer a je ochotná za ně zaplatit až 100 milionů Kč, přitom stále nevyhodnotila účinnost nainstalovaných 353 kamer, které byly zprovozněny v září 2011 na 31 školních budovách (MŠ, ZŠ) a které stály městskou část téměř 50 milionů Kč.

Starosta Vodrážka v odpovědi 353 kamer městské části zcela pominul a popisuje pouze městský kamerový systém (na Praze 13 je dosud umístěno 16 kamer, pokud zastupitelstvo investici za 100 milionů Kč schválí tento systém se rozšíří). Starosta ani jedním číslem nedoložil, že vynaložených 50 milionů Kč na stávající kamery na Praze 13 nebyly vyhozenými penězi, také neodpověděl, jak je funkčnost kamer kontrolována a kolik se vynaloží na jejich údržbu a opravy. Kolik z těch kamer skutečně dnes funguje? Jak je zajištěn jejich servis? Že by se o to nikdo na Praze 13 nestaral?

Pokud nebude doloženo, že kamery pomáhají snižovat a odhalovat trestné činy, považujeme jejich další rozšiřování za naprosté mrhání penězi. Investice do strážníků a prevence nám přinesou více bezpečí, které si všichni přejeme.



 V případě, že máte zájem dostávat tento zpravodaj, zaregistrujte se k oběru zde.

TOPlist