(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-54398655-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

9. 3. 2015

Všimli jste si pražští, jak velkou část předvolební kampaně v Praze zabral boj proti nové výstavbě výškových budov? Napříč politickými stranami všichni slibovali, jak budou bojovat proti dalším mrakodrapům v Praze a tak.

No, máme po volbách. V Praze 13 se chystá výstavba dalších tří až dvacetišesti patrových věžáků uprostřed stávajícího sídliště. Možná si dokážete představit, co by takové další zahuštění obydlení provedlo s životy místních. Už teď je pro ně skoro nemožné získat třeba místo v místní školce.

S ohledem na předvolební sliby, lze legitimně očekávat, že místní politici zvednou proti výstavbě svůj hlas. Inu, není to tak jednoznačné. Protože Praha 13 je můj volební obvod, v němž jsem byl zvolen senátorem, začal jsem se o tu věc zajímat. Jako první „nezbytné minimum“ jsem chtěl, aby místní zastupitelé řekli plánované výstavě své jasné ne. Formou usnesení zastupitelstva.

Na zastupitelstvo jsem došel a za tenhle záměr jsem se u zastupitelů přimlouval. Ale k mému překvapení místní zastupitelé rozhodli o tom, že vůbec tenhle bod nezařadí na program jednání zastupitelstva. Pro byli jen zelení, piráti, TOP 09 a přidali se i komunisté (zelená políčka na fotce). Vládní koalice složená z ODS, ČSSD a ANO bylo jednomyslně proti (respektive buď hlasovala zdržel se (žlutí), dva proti (červení) a někteří raději nehlasovali vůbec (bílí)). Všichni stejnu měrou přispěli k tomu, že zastupitelstvo se prostě nebude bavit o věci, která bytostně zajímá přes 5.000 obyvatel sídliště. Možná tak pár nezávazných slov v bodu „různé“. Ignorují několik peticí (pod mojí peticí proti výstavbě se za dva dni podepsalo 500 lidí) i prosby lidí, ať zástavbě zabrání (sešlo se u mě několk desítek mailů s prosbou a konkrétními agumenty, proč je ta výstavba špatná).

Ano, vím že ta diskuze i eventuální usnesní o nesouhlasu by bylo spíše jen demonstrativní. O výstabě se bude rozhodovat v jiných řízeních. Ale proč před volbami všichni demonstrativně slibují, lepí hesla na billboardy a platí si reklamu se svými sliby? A po volbách diskuzi o stejné věci odmítnou? Po volbách jsou najednou sliby „zbytečné“?

Nelíbí se mi to. Tohle přesně přispívá k zažité představě toho, že lidé politiky zajímají jen před volbami. Po volbách jim jsou problémy lidí tak trošku ukradené. Zatíco před volbami slíbí cokoli, po volbách jsou mistry světa v hledání důvodů, proč ty sliby splnit nelze.

Chci věci dělat jinak. Beru si boj proti věžákům na Lužinách za svůj. Využiju všechny své možnosti politika a především znalosti právníka. Vytyčuji si svůj osobní cíl, že nové věžáky na Lužinách prostě stát nebudou. Mé šance nejsou velké, ale nezkusit to, by znamenalo rezignovat na cíle, se kterými jsem do politiky šel.

Václav Láska

Petice proti výstavbě Polyfunkčních domů u Obchodního centra LužinyZajímáte se o dění na Praze 13 a chcete být informováni? Zaregistrujte svoji e-mailovou adresu a nechte si zasílat zpravodaj Strany zelených na Praze 13.
Registrovat e-mail


Chcete se stát členem Strany zelených na Praze 13, nebo vás zajímá naše činnost? Kontaktujte nás na adrese: praha13(@)zeleni.cz
TOPlist