15. 11. 2015

Je to právě rok od chvíle, kdy voliči na Praze 13 jasně vzkázali komunálním politikům, že si přejí změnu ve způsobu vedení a stylu řízení městské části. Úspěšná volební kampaň koalice Zelených a Pirátů pro 13 otevřela šanci pro změnu na radnici. Zelení a Piráti pro 13 získali ve volbách  11.19% hlasů a se ziskem 5 mandátů v 35 členném zastupitelstvu porazili KSČM i ČSSD.

Výsledek po volbách umožňoval sestavení hned dvou typů koalic bez ODS. Jednak koalici ve složení Hnutí ANO, TOP 09 a Zelených a Pirátů pro 13. Nebo koalici širokou ve složení Hnutí ANO, TOP 09, Zelených a Pirátů pro 13 a ČSSD. Obě tyto koalice by v zastupitelstvu získaly pohodlnou většinu s možností programového průniku. Šance změnit neuspokojivé poměry zůstala bohužel pro občany nevyužita. Zvolení zástupci z řad Hnutí ANO a ČSSD se rozhodli přání voličů ignorovat a pomohli u moci udržet místní ODS pod vedením starosty Davida Vodrážky. Po volbách prakticky neproběhla žádná koaliční vyjednávání a brzy byla oznámena nová koalice ODS, Hnutí ANO a ČSSD. Žádný svěží vítr tedy hnutí Andreje Babiše Praze 13 nepřineslo.

S ohledem na fungování zastupitelstva vidíme minimálně stagnaci bez dlouhodobé koncepce, místy i zhoršení stavu. Vládnoucí koalice ODS, Hnutí ANO a ČSSD totiž nastavila systém fungování samosprávy tak, že vyřazuje z rozhodovacích a kontrolních procesů část opozice a brání předkládání i projednávání jejích návrhů. Tímto je postižen především zastupitelský klub Zelených a Pirátů pro 13 – při opakovaných hlasováních nebyl nikdo z našich zastupitelů vpuštěn do žádného z výborů zastupitelstva, a to ani těch, které jsou zřizovány ze zákona. 11% voličů tak nemá ve výborech své zastoupení a jejich zvolení zástupci se nemohou rovnocenně vyjadřovat k návrhům jak v rámci výborů, tak i v rámci jednání zastupitelstva.

Z našich aktivit na jednáních zastupitelstva je evidentní, že Zelení a Piráti na Praze 13 chtějí hrát aktivní roli. Opakovaně jsme během prvního roku od voleb předložili návrhy změn jednacího řádu zastupitelstva a výborů zastupitelstva, které by učinily rozhodování na městské části více transparentní a umožnily lepší kontrolu politiků ze strany občanů. Bohužel, tyto návrhy byly ze strany vládnoucí koalice odmítnuty, proto nám nezbylo nic jiného než začít nahrávat a zveřejňovat jednání zastupitelstva svépomocí. Obdobně jsme se na jednání zastupitelstva pokusili prosadit jasně formulované zamítavé usnesení zastupitelstva k výstavbě na Lužinách nebo ohledně regulace hazardu na Praze 13.

To, že chceme jako klub hrát aktivní a konstruktivní roli, jsme ukázali například v rámci připomínkování a projednávání dopravních změn po spuštění prodloužené linky metra A, které na Prahu 13 silně dolehly. Interpelovali jsme koalici v otázkách týkajících se životního prostředí, úklidu a odpadového hospodaření, či jsme apelovali na zlepšení způsobu rozdělování grantů. Aktivity našeho zastupitelského klubu byly však opět vedením městské části spíš ignorovány.

Asi jako jediné pozitivum za první rok působení nového zastupitelstva lze označit snížení finančních prostředků na plánované rozšíření předraženého kamerového systému.

Těžko říci, zda se situace zlepší ještě v tomto volebním období, nebo bude i nadále docházet k blokování konstruktivních návrhů ze strany opozice, potažmo občanů z městské části. Úroveň demokracie a politické kultury na radnici třinácté městské části už snad hlouběji klesnout nemůže.

Přes to vše se budeme i nadále snažit aktivně pracovat v zájmu obyvatel Prahy 13, abychom ukázali, že to jde jinak a lépe.

 

František Nejedlý, předseda ZO Strany zelených Praha 13

Tomáš Murňák, předseda MS Piráti Praha 13

 

 

Zdroj náhledového obr.: http://intotheorchard.com/

TOPlist