14. 4. 2010

Pražští zastupitelé hlavního města za Stranu zelených podporují petici požadující novelu zákona o loteriích, která obcím a městům umožní účinnou regulaci hazardních her. Poslanci Strany zelených bodu hlasovat proti návrhu rozpočtového výboru, který má samosprávám odebrat možnost zákazu hazardu. Zastupitelé SZ považuji způsob svolání zastupitelstva k tomuto tématu za porušení zákona o hlavním městě Praze, a proto se jednání nezúčastní.

Tisková zpráva Klubu zastupitelů Strany zelených v ZHMP ze dne 12. 4. 2010 
Primátor Bém v pátek večer telefonicky svolal na pondělí mimořádné zastupitelstvo s jediným bodem – podpora petice starostů městských částí „ Za právo obcí reálně omezovat hazard na svém území“.
Klub zelených zastupitelů se jednání zastupitelstva účastnit nebude. Zákon o hlavním městě Praze neumožňuje svolat zastupitelstvo v kratší době než je 7 dní, a proto považujeme tento způsob svolání krok za porušení procedurálních předpisů a jednání zastupitelstva za nezákonné. 

Postoj Strany zelených k omezování hazardu je dlouhodobě konzistentní. Jak zastupitelé, tak poslanci usilují o co největší možnou regulaci. Herní automaty i loterijní videoterminály je možné provozovat jen na k tomu určených místech a obce musí mít jejich zřizování pod kontrolou. Tento názor budeme prosazovat i při schvalování novely loterijního zákona.
Poslanec Ondřej Liška k tomu uvedl: „Prakticky všechny politické strany prohlašují, že jim jde o to, aby konečně byla přijatelně řešena neúnosná situace v oblasti hazardu, která v naší zemi panuje. Když ale přijde na skutečné činy, které by vedly k tolik potřebné změně – tu se náhle ukáže, že je to neřešitelný problém. Rozhodnutí rozpočtového výboru považuji za skandální. Jsem rád, že se už ozývají starostové, zástupci měst a obcí a zejména občané podpisy petice proti pokusu legalizovat hazard na všech dostupných místech.“ 
Zuzana Drhová k tomu uvedla: „Jako zelení podporujeme nástroje přímé demokracie a možnost veřejnosti se vyjadřovat k věcem veřejným. Na rozdíl od občanských demokratů jsme vždy byli připraveni projednávat na zastupitelstvu petice od občanů a jejich zástupce si také vyslechnout. Byli jsme také připraveni na rozdíl od občanských demokratů petice veřejnosti podpořit. Odmítáme ale, aby si občanští demokraté dělali z jednání zastupitelstva předvolební petiční stánek.“
Petra Kolínská k tomu uvedla: „Požadujeme svolání pravidelného dubnového jednání zastupitelstva a předložení a projednání bodů, kde jsou potřeba pro fungování města. Odmítáme účelové hrátky při svolávání a rušení jednání pražského zastupitelstva, které vyplývají z momentálního naladění a rozložení sil v klubu ODS.“  

Prohlášení Ondřeje Lišky a Cyrila Svobody k novele zákona o loteriích.

Stát dává od regulace hazardu ruce pryč!

 Je naprosto nepřijatelné, aby stát, kde je největší koncentrace různých hazardních heren v Evropě a který by měl proto hazard maximálně celostátně omezovat, naopak další rozkvět hazardu podporoval. A přece právě tak je třeba rozumět návrhu, který při projednávání novely zákona o hazardu byl v rozpočtovém výboru PS přijat: Stát dává od regulace hazardu ruce pryč a umožňuje veškerý tvrdý hazard úplně všude, klidně i v mateřské školce nebo v léčebně závislých gamblerů! Navíc obce a města mají být podle něj vyloučeny z rozhodování o umístění zařízení k hazardním hrám na svém území.
 Prakticky všechny politické strany prohlašují, že jim jde o to, aby konečně byla přijatelně řešena neúnosná situace v oblasti hazardu, která v naší zemi panuje. Když ale přijde na skutečné činy, které by vedly k tolik potřebné změně – tu se náhle ukáže, že je to neřešitelný problém.
Pokud chce stát šetřit a dostat se z finanční krize, musí omezit v maximální míře korupci a s ní i hazard, na který velice doplácí: sociální dávky končící ve velkém v automatech, následné rozpady rodin, zanedbávání péče o děti, kriminalita, násilné činy, distribuce drog, praní špinavých peněz ve velkém. Současný návrh zákona po úpravách v rozpočtovém výboru jde však přesně proti tomu a paušálně povoluje hazard všude. Obcím navíc znesnadňuje hazard regulovat, na což nejvíce doplatí běžní občané státu, kteří v tom hazardním ráji budou muset žít.
Lze bez nadsázky říci, že tento návrh – nepochybně intenzivně lobbovaný provozovateli hazardních her – je přímým útokem na „srdce“ připravované regulace. Jedinou možností, jak hazard podle navrhované novely reálně regulovat, je zakázat ho na celém území obce. Slibujeme voličům, že ve městech a obcích, kde máme vliv, pro celkový zákaz uděláme všechno a pevně věříme, že to dokážeme. Ale jak k tomu přijdou občané těch měst, jehož představitelé z nějakých důvodů – a ty důvody jistě budou dobře zaplacené – celkový zákaz hazardu na svém území neodhlasují? A právě na to jistě provozovatelé hazardu spoléhají.
Jako představitelé dvou stran – KDU-ČSL a Strany zelených – které dlouhodobě a důsledně usilují o maximální zákaz tvrdého a nebezpečného hazardu pokládáme rozhodnutí rozpočtového výboru za skandální. Jsme rádi, že se už ozývají starostové, zástupci měst a obcí a zejména občané podpisy petice proti pokusu legalizovat hazard na všech dostupných místech.
Vyzýváme všechny, kterým opravdu účinná regulace hazardu leží na srdci, aby nás v našem úsilí podpořili. Vyzýváme poslance a poslankyně ostatních stran, aby tuto neodpovědnost zastavili a nepodpořili ve třetím čtení komplexní pozměňovací návrh rozpočtového výboru sněmovny, který by občany České republiky značně poškodil.
Ondřej Liška   (předseda Strany zelených)
Cyril Svoboda (předseda KDU-ĆSL)

TOPlist