21. 7. 2009

Pokaždé, když se v médiích píše o tzv. nové ODS, bývá zmiňována její pražská organizace a „chlapci ve špičatých botách“ či „Kenové“. Po partnerovi slavné Barbie dostal přezdívku mladý místopředseda ODS, jenž se na sjezdu své strany představil delegátům slovy: „Jsem David Vodrážka ze Stodůlek.“ A kdybyste se ocitli v  některém z luxusních pražských podniků na večírku ODS, těch pár párů špičatých bot byste opravdu zahlédli.
V Praze ovšem určitě nejde o žádnou „novou“ ODS, funguje to tu stále stejně. Na přehnané ideály se tu nikdy příliš nehrálo, byznys byl a je pro většinu občanských demokratů na prvním místě.
Každá doba má své „úspěšné podnikatele“, kteří si za pomoci politiků dělají velké kšefty.
ODS v Praze nikdy neprohrála volby, a navíc se pojistila koalicí s ČSSD. Ta obě strany s podnikatelským prostředím svázala natolik, že ani konec koalice poté, co ODS v Praze při posledních komunálních volbách v roce 2006 získala přes 50 % hlasů, vztahy nenarušil. Se známým advokátem Miroslavem Janstou čile spolupracují představitelé obou partají, a to nejen na pražské, ale i celostátní úrovni.
Podnikatelé přicházejí a odcházejí, ODS — kterou dnes její někdejší předseda Václav Klaus  nazývá PDS („Podnikatelská demokratická strana“) — zůstává. Vyprávět by o tom mohl třeba Sebastian Pawlowski, který kromě jiného vlastní Mediacop vydávající Týden. Když ve svých hvězdných chvilkách za nízké částky skupoval či si pronajímal nejlukrativnější objekty v Praze, včetně Slovanského domu, hrály v tom velkou roli i jeho kontakty na tehdejšího primátora Jana Kasla či tehdejšího radního města, dnes Prahy 1, Filipa Dvořáka.
Na jeho místo ale přicházejí noví. Už ze svého působení na radnici Prahy 6 si s sebou na magistrát přivedl primátor Bém podnikatele Romana Janouška. Od té doby se v hlavním městě nepohnulo prakticky nic, aniž by o tom Janoušek nevěděl a neodsouhlasil to. Na moci mu ještě přidalo, když se Bém stal v roce 2006 prvním místopředsedou ODS. Mezitím se ovšem v pražském rybníčku objevila další štika. Dnes čtyřicetiletého radního Prahy 10 Tomáše Hrdličk u mohla veřejnost zaregistrovat možná v roce 2005, kdy byli spolu s tehdejším poslancem ODS Vladimírem Doležalem obviněni, že měli chtít od majitele vršovického autobazaru 800 000 Kč coby úplatek za prodloužení pronájmu. Doležal se tehdy vzdal mandátu a soudní spory se s ním táhly tři roky, než byl zcela zproštěn. To Hrdličku soudy osvobodily mnohem dříve. Zastával se ho tehdejší starosta Prahy 10 Milan Richter s tím, že úřad přece i za asistence Hrdličky rozhodl, že pronájem se neprodlouží. Ten Richter, který je dnes městským radním pro kulturu. Kdo by si přitom myslel, že v jejich vztahu má dominantní roli ten politicky výše postavený, krutě by se mýlil.
Mimochodem, Hrdlička, absolvent střední ekonomické školy stojí i za zvolením do té doby bezejmenného Vodrážky prvním místopředsedou ODS, alespoň tak o tom mluví lidé z okolí Mirka Topolánka Nové časy ohlašuje i to, že na prosincovém kongresu strany se proti  Bémovi postavila i jeho dosavadní pravá ruka Janoušek, kterého s Hrdličkou kromě jiných kšeftů a zájmů spojuje významná pražská realitní firma Navatyp. Byť v obchodním rejstříku u společnosti jejich jména nenajdete ani náhodou.
Bémova éra v Praze, zdá se, končí. V čele regionální organizace ho má nahradit dosavadní radní Pavel Klega, v pražské ODS všeobecně vyhovující i proto, že nikoho neohrožuje. Na post primátora má aspirovat Bémův dosavadní první náměstek Rudolf Blažek. Spekuluje se už jen o tom, zda Béma nechají dovládnout až do konce volebního období, nebo — což se jeví jako pravděpodobnější — ho „zaříznou“ už na podzim po volbách do sněmovny, kam se z druhého místa pražské kandidátky jistě dostane.
Dopomoci má Blažkovi do funkce i Hrdlička, který, ač bez významnější politické funkce, ovládá díky svému vlivu zhruba třetinu pražských hlasů.
V takovém případě bude bezpochyby pokračovat i slibná kariéra Milana Richtera.

26. června 2009

Reportér LN o loutkách a loutkářích

TOPlist