7. 11. 2012

Rekonstrukce obchodního centra na pražském sídlišti Lužiny, do kterého investovala manželka exšéfa ČEZ Martina Romana, vázne. Opravovat se mělo už od července, zatím se ale změnilo jen to, že z centra sloužícího dvaceti tisícům obyvatel se musela vystěhovat většina veřejných služeb, jako je knihovna, pošta nebo ordinace lékařů.


 Záruka, že se tyto instituce někdy vrátí, neexistuje. Městská část nemá žádné páky, jak situaci ovlivnit, a starosta David Vodrážka (ODS) k tomu dnes říká pouze „Nejsme investor“. Obyvatelům okolních sídlišť tedy nezbývá než čekat, jak manželé Romanovi a jejich společníci s místem naloží.

Betonový monolit, který patřil ke standardnímu vybavení za komunismu budovaných sídlišť, loni od společnosti Billa koupila firma OC Lužiny, ve které je polovičním vlastníkem Lenka Romanová. Její manžel v médiích upřesnil, že jde sice hlavně o aktivitu jeho ženy, ale do projektu prý vložili peníze oba.
Druhou polovinu OC Lužiny vlastní společnost Eudin Invest patřící do skupiny Urban Developers and Investors, která má zahraniční vlastníky. Společnost s ručením omezeným OC Lužiny převzali Romanovi a Eudin Invest každý se vkladem 100 tisíc korun, poté každý z podílníků vložil dalších 21 milionů.
Jmění společnosti tak vzrostlo na 42,2 miliony. O původu těchto peněz může napovědět další údaj obchodního rejstříku, podle něhož bylo na OC Lužiny zřízeno zástavní právo ve prospěch nizozemské firmy Fraazd B. V., která se v Praze angažuje v realitních obchodech.
O investici v OC Lužiny se Martinu Romanovi příliš mluvit nechce. „Díky moc za váš zájem. Veškeré informace vám rád poskytne jednatel společnosti,“ napsal v reakci na otázky Aktuálně.cz.
Dvacet tisíc obyvatel bez služeb 
Někdejší sídlištní centrum, které mělo jako adresa veřejných služeb a mnoha obchodů pro významnou část Prahy 13 obrovský význam, je v tuto chvíli z větší části vybydlené a těm obchodníkům, kteří tu zbyli, začne s prvním dnem listopadu ubíhat poslední měsíc, na který mají s Romanovými a jejich partnery nájemní smlouvu. Uzavřen nebude pouze supermarket bývalého majitele zdejšího centra.
Investor s poskytovateli veřejných služeb sice jedná, zatím se ale na ničem nedohodli. Společnost nicméně deklarovala, že jim nabídne nižší než tržní nájemné a že o jejich pobočky má zájem.
Ještě větší nejistota v tuto chvíli panuje kolem zdravotních zařízení – pediatrie, gynekologie a odběrové laboratoře. „Pro vybudování lékařského centra připravujeme vhodné prostory a uvidíme, zda o něj bude zájem ze strany lékařů, na základě toho se pak rozhodneme, zda zde bude centrum vybudováno,“ uvedla za OC Lužiny Petra Jandošová.
Podle Jandošové společnost oslovila s nabídkou návratu všechny podnikatele, například místní lékárnice ale tvrdí, že jim novou smlouvu nenabídli. Zatím je jistý jen návrat dm drogerie, Komerční banky, květinářství, opravny obuvi, domácích potřeb, vinotéky a finančních služeb.
Podle webu společnosti už si budoucí prostory pronajaly nebo rezervovaly i další obchody. Mezi nimi je několik fast foodů, kaváren, obchodů s obuví a oblečením, banky, ale i výživové poradenství. Lékaři, knihovna ani pošta zatím v plánku budovy nefigurují.
Městská část nemůže investora přinutit, aby služby pro občany zachoval. Když magistrát objekt prodával do soukromých rukou, ani on, ani městská část nenechali zřídit věcné břemeno, které by to nařizovalo.
„To byla velká chyba. Nemáme žádné páky, jak dotlačit investora k tomu, aby začal stavět a zachoval původní smysl stavby,“ uvedl zastupitel Jakub Lapáček (TOP 09). Praha 13 pouze dohodla, že průchod zůstane otevřený alespoň po dobu provozu metra.
Místní pobočka pošty a knihovny byly přitom pro zdejší občany důležité. Obě byly zrušeny bez náhrady, lidé musí dojíždět do vzdálenějších poboček na Stodůlkách, Hůrce či Nových Butovicích.
Poté, co se v červenci nezačalo opravovat, se místní lidé bojí dalších odkladů a prodlužování situace, kdy je kdysi živé obchodní místo prakticky opuštěné. „Říká se, že nezačali stavět, protože nemají peníze. Úplně se stydím za to, jak to tady teď vypadá,“ stěžuje si starší muž procházející se mezi zavřenými výklady.
Vše se stihne, uklidňuje firma Romanových
Společnost OC Lužiny se ale dušuje, že se stavbou začne již brzy. Dobu rekonstrukce, která se původně plánovala na rok a několik měsíců, prý navíc zkrátí na devět měsíců. Zpoždění způsobilo jednání s původními architekty objektu, kteří požadovali změny v návrhu.
„Rekonstrukce centra začne koncem letošního roku. Otevření plánujeme na konec října příštího roku. Právě změny projektu nám umožnily zjednodušení celé rekonstrukce, tudíž i zrychlení jejího trvání,“ uvedla Jandošová.
Architektka Alena Šrámková, která spolu s Ladislavem Lábusem navrhovala původní stavbu, je při hodnocení takových termínů opatrnější. „Možné to teoreticky je, ale termíny se honí na poslední chvíli,“ uvedla Šrámková.
Spolu s Lábusem se jim podařilo přesvědčit investora, aby zachoval některé původní rysy stavby. Uvnitř objektu by měla zůstat ulice – byť zastřešená – s klasickými lampami a eskalátory, které umožní přirozený směr chůze. „Nechceme, aby se to změnilo na banální obchodní centrum,“ dodala Šrámková.
Rekonstrukce obchodního centra se neprojednávala na stavebním úřadu. OC Lužiny si totiž najalo certifikovaného inspektora, který vydává stavební povolení bez složitého jednání s úřady.
Mimořádná kontrola ministerstva pro místní rozvoj z loňského roku přitom odhalila, že většina takto povolených projektů porušuje zákon. Stavby jsou například povolovány v rozporu s územním plánem, inspektoři ignorují připomínky sousedů a vychází vstříc plánům mocných developerských firem.
„Využití autorizovaného inspektora nám umožňuje zákon a podstatně to zrychluje celý proces, z tohoto důvodu jsme si ho vybrali. Se všemi připomínkami všech zúčastněných osob jsme se vypořádali, jak je dáno stavebním zákonem,“ říká k tomu Jandošová.

http://aktualne.centrum.cz/

TOPlist