15. 4. 2010
Poslanci předkládají návrh, aby radniční sdělovací prostředky podávaly veřejnosti vyvážené informace a informovaly i o opozičních názorech.
V radničních novinách se to často hemží především fotografiemi místního starosty a propagačními texty o něm a radních. Opoziční názory chybí nebo je pro ně vyhrazen malý sloupek. Obdobné to je v internetových televizích či rozhlasech, provozovaných radnicemi. A nezáleží přitom, která politická strana zrovna na té které radnici vládne. Komunální politici napříč politickým spektrem mají takové tendence poměrně často.
Problematické to je především proto, že radniční a krajské sdělovací prostředky jsou zřizované s veřejnou autoritou radnice za veřejné peníze, nicméně nesplňují ani základní principy média veřejné služby.
Změnit zaběhnuté nerovné podmínky má za cíl poslanecký návrh novely zákona o obcích a o hlavním městě Praze. Předkladateli jsou Kateřina Jacques (SZ), Robin Böhnisch (ČSSD), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Pavel Severa (TOP 09), Přemysl Rabas (SZ), Martin Bursík (SZ) a Antonín Seďa (ČSSD).
Pokud by návrh vstoupil v platnost, obce i městské části by byly povinny zajistit, aby informace v radničních sdělovacích prostředcích – jak tištěných, tak elektronických, byly vyvážené a nezkreslené. Aby tam byly od
zpravodajství odděleny hodnotící komentáře a reklama. Zkrátka aby vydávání sdělovacího prostředku přispívalo ke svobodné soutěži politických sil působících v obci či městské části. Prostor by měl být podle návrhu věnován důležitým lokálním záležitostem a měl by být poskytován všem skupinám místní veřejnosti s přihlédnutím k jejich postavení v politickém a společenském životě obce či městské části.
Poslankyně Jacques pro Prvnizpravy.cz uvedla, že předkladatele vedla k iniciativě skutečnost, že v současné době je v radničních sdělovacích prostředcích opozičním či kritickým hlasům věnováno v průměru pouze 2,6 % plochy, což často nekoresponduje s jejich reálným politickým zastoupením.
„Dále bylo výzkumem zjištěno, že dvě třetiny vydavatelů novin vycházejících pod hlavičkou samospráv vůbec nepřipouští polemiku. V průměru 41 % článků tvoří ´proradniční´ redakční texty, zatímco nesouhlasně se k politice radnice vyjadřuje jen 5 % článků. Redakce jsou na radnicích tedy zcela závislé,“ dodala Jacques, která převzala záštitu nad seminářem občanského sdružení Oživení „20 let demokracie: Kraje, města,
obce na rozcestí mezi korupcí a vládou práva“. Ten se uskuteční letos 5. května ve sněmovně.
Semináře se zúčastní nejen zákonodárci napříč politickým spektrem, ale i lidé působící v komunální politice nebo v neziskovém sektoru. Například iniciátoři návrhu – zastupitel Prahy 5 Ondřej Velek (SZ) a Oldřich Kužílek z obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost.
Poslanecká sněmovna zřejmě nestihne předložený návrh projednat ve stávajícím volebním období. Může být ale velkou inspirací pro poslance, kteří budou zvoleni letos v květnu. Diskuse probíhá, návrh je připraven,
takže bude stačit jen to, aby jej nově zvolení zákonodárci znovu předložili.