21. 4. 2011
Z investovaných 200 milionů dostala Praha 13 zpět skoro 50 milionů, avšak detaily o transakci nechce prozradit.
Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) na dnešním mimořádném zasedání zastupitelstva prohlásil, že firma Key Investments, které městská část svěřila 200 milionů korun, vrátila 49 937 317 korun. Vodrážka se na zasedání snažil předstírat, že investice do dluhopisů Via Chem Group a E Side Property byla naprosto standardní, že Praha 13 peníze dostane zpátky a že je jen otázkou času, kdy. Důkazem má být zaplacených 50 milionů a příslib dalších splátek (po padesáti milionech). Transakce však vyvolala zásadní otázky, na které starosta Vodrážka nechce odpovídat.
Sebevědomý a místy ohromně drzý Vodrážka zastupitelům nechtěl prozradit to nejdůležitější: jaké dluhopisy a v jakém počtu Key Investments zpeněžila a jak vypadá portfolio Prahy 13 po této transakci. Bylo by dobré to vědět; minimálně starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) a šéf Prahy 10 Milan Richter (ODS) by se o tyto informace měli zajímat. Mají totiž v portfoliu stejné cenné papíry. Tyto tři městské části z veřejných peněz financovaly soukromé impérium kontroverzního podnikatele Petra Sisáka a výstavbu stadionu Slavie, který možná taky patří Sisákovi.
Kousalíková a Richter by se měli sejít s Vodrážkou a dozvědět se cenu, za kterou Key Investments z portfolia prodala konkrétní dluhopisy. Existuje-li kupec, musí existovat i cena za jeden cenný papír. Kousalíková a Richter, kteří mají do Via Chem Group a E Side Property stále investováno dohromady půl miliardy, by pak museli dát firmě Key Investments okamžitý příkaz, aby cenné papíry z jejich portfolia nabídla stejnému „investorovi“ za stejnou cenu. A byli by slavní, nikdo by jejich hlavu už nežádal. O tuto otázku, na kterou Vodrážka svým zastupitelům odmítá odpovědět, jde. Kdo koupil dluhopisy z portfolia Prahy 13 a za kolik.
Kupcem nebyl šílenec!
Dluhopisy nemohl koupit z trhu nikdo, kdo nemá ke skupině Via Chem Group či s E Side Porperty (stadion Slavie) vztah. Byl by to šílenec, jelikož všechny cenné papíry z portfolií tří městských částí jsou pro kohokoliv jiného bezcenné. Takže žádný blázen to nebyl. Transakce zřejmě vznikla pod tlakem médií a po dohodě Vodrážky a Sisáka s nějakou silnou finanční skupinou s dobrými vztahy k ODS, pravděpodobně s J&T či PPF. Nezapomeňme, že některé transakce s majetkem Via Chem Group financuje J&T Banka a společnost RMS Mezzanine. Tato banka si – stejně jako Vodrážka – ovšem nedovolí, aby se skandál dotkl i jí.
Další finanční skupinou, která se také mohla postavit do role takového „obchodníka“, je PPF. Společně s J&T a finančníkem Danielem Křetínským vlastní Energetický a průmyslový holding. Tento konglomerát také usiluje o investice do chemického průmyslu. Samotná PPF by zase ráda získala fotbalový stadion Slavie i klub. Jaký byznys se státem, s Prahou či s Prahou 13 za tuto službu Vodrážka v budoucnosti nabídne, zatím nevíme. Ale na charitu to vůbec nevypadá.
Velká koalice ODS a ČSSD funguje bezvadně
Na jednání mimořádného zastupitelstva Prahy 13 se pohled opozice diametrálně líšil od pohledu koalice, především ODS, protože ČSSD takticky mlčela. „Napadli jsme spolu se Stranou zelených způsob výběru firmy, neprojednání ve finančním výboru, prosazení v zastupitelstvu, kontrolu investice a naivitu při její správě (investice v podstatě do jednoho titulu),“ řekl zástupce TOP 09 na Praze 13 Vojtěch Šeferna. „Ve shodě se Stranou zelených jsme také vyzvali k rezignaci z funkcí a ke složení mandátů ty z minulých radních, kteří byli zodpovědní za investici do dluhopisů Via Chem Group a E Side Property, a jsou členy nového zastupitelstva. K takové odpovědnosti se nikdo nepřihlásil, výzva zůstala zcela bez odezvy,“ dodal Šeferna.
Dále pak byly postupně podány návrhy opozice na usnesení, která požadovala odvolání starosty Davida Vodrážky a jeho zástupců a Gabriely Kloudové z předsednictví Výboru pro evropské fondy. Vše bylo prohlášeno za nehlasovatelné. Velká koalice ODS a ČSSD na Praze 13 funguje skvěle. Není divu, že někteří politici po ní touží i na vládní úrovni.