23. 10. 2012
Kvůli nanejvýš podezřelé zakázce pro firmu svého kamaráda musel v létě mladý ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek (ODS – zastupitel MČ P13) ze dne na den skončit. Teď je společnost Glafin, jíž chtěl Křížek svěřit stamilionové obchody s nemovitostmi, znovu na scéně. A opět v příběhu s korupční příchutí: emisar této firmy nabízel, že za provizi zařídí evropskou dotaci z fondu řízeného CzechInvestem.
HN v minulých dnech přinesly svědectví Pavla Šedlbauera, viceprezidenta evropské sekce společnosti AGC – největšího sklářského podniku na světě. Šedlbauer dostal právě od Křížka před několika měsíci telefon na člověka, který mu měl pomoci se získáním dotace osmi milionů eur. Sklářský manažer se s mužem sešel. A během krátké schůzky se dozvěděl: Dotaci získáte, ale za osm procent.
Kde byl Křížek, tam byl Glafin
Šedlbauer jména všech aktérů tají. HN se už ale podařilo zjistit, že telefon na tajemného vyslance dostal přímo od ředitele Křížka. A nyní vypátraly i jméno zprostředkovatele: je jím Martin Červenka, muž s inženýrským titulem, který se za firmu Glafin podílel na zmanipulované zakázce, která ukončila Křížkovu kariéru ve vládní agentuře na podporu investic.
Celé to jen potvrzuje úzké propojení mezi Křížkem a firmou Glafin. A zesiluje podezření, že přes tuto společnost mohl Křížek ovlivňovat zakázky CzechInvestu. Ostatně kvůli tomu v srpnu obsadili sídlo agentury v centru Prahy detektivové. Zabavili počítače a zkopírovali si dokumenty k zakázkám.
„Je tady taková šedá zóna“
Viceprezident Šedlbauer se nejdřív v restauraci setkal s Křížkem a ještě jedním vysokým manažerem CzechInvestu. Když si druhý zástupce agentury odběhl na chvíli na toaletu, Křížek dal Šedlbauerovi telefonní číslo se slovy: „Zavolejte, mohl by vám pomoct.“
Číslo patřilo Červenkovi, s nímž se Šedlbauer později sešel na letišti. Šedlbauer popsal, jak nabídka zazněla: „Teď je takzvaná šedá zóna a my bychom mohli – a psal mi tužkou na iPad – a my bychom mohli s pravděpodobností – a napsal 98 procent – zaručit, že to dostanete, když… a napsal osm procent.“ Podle viceprezidenta šlo o jasnou korupci, ne o běžnou přípravu podkladů pro dotaci. „Neznělo to, že by si to chtěl odpracovat,“ je si jistý.
Vyslanec Červenka byl za firmu Glafin uvedený jako kontaktní pracovník právě ve smlouvě na zprostředkování prodeje volných průmyslových zón, kvůli níž Křížka vyšetřuje policie. Glafin zakázku získal hladce: protože byla dokonale utajená, nesoutěžila o ni žádná společnost z realitního byznysu, ale například jen firma obchodující s ojetými rypadly. Po policejním zásahu agentura zakázku zrušila.
Červenka měl včera svůj telefon nedostupný. Firma Glafin patří Zdeňkovi Hurskému, jinak Křížkovu známému. Hurský pracoval pro jeho jazykovou školu, na Facebooku donedávna visely jejich společné fotografie.
Co Červenka pro Glafin dělal a jak mohl slibovat dotace, se od majitele Hurského nedá zjistit. „Pošlete mi esemesku, jsem na služební cestě,“ řekl včera. Na zprávu už ale neodpověděl.
Vypnutý mobil měl včera i Křížek, který je v největším podezření z kšeftování s evropskými penězi. Minulý týden, když ho HN poprvé oslovily, nepopřel, že Šedlbauerovi dohodil zprostředkovatele Červenku. „V čase předvolebního honu na čarodějnice se nebudu k ničemu vyjadřovat,“ reagoval. Mimochodem „předvolební hon“ se Křížka nemohl dotknout. Nekandidoval do Senátu ani do vedení kraje, je pouze dva roky řadovým zastupitelem ODS v Praze 13.
Na policii přes Transparency
Šedlbauer na úplatek nekývl, dotaci na investici, která měla vytvořit až 100 nových míst, nakonec nezískal. Zároveň však nešel na policii, vše oznámil jen Transparency International. Teprve protikorupční organizace se obrátila na detektivy.
Jestli policisté otevřou i tuhle kauzu, není zřejmé. „Od policie žádný nový případ nemám hlášený,“ řekl státní zástupce Tomáš Bláha. Nechtěl ani upřesnit, jak jsou policisté daleko s pátráním, jestli za zakázkou pro Glafin nestály úplatky.