24. 11. 2009

Na veřejné projednání pražského konceptu územního plánu, i přes to, že se koná v pracovní den, se dostavily stovky Pražanů. Magistrát však před dotazy a náměty od veřejnosti upřednostnil několikahodinový formální výklad. Veřejného projednání se navíc neúčastní radní Langmajer odpovědný za přípravu územního plánu.

Tisková zpráva Strany zelených v Praze z 23.11.2009

Strana zelených dlouhodobě kritizuje způsob přípravy a projednání územního plánu v Praze. Přestože má Praha velikost kraje, příprava územního plánu probíhá jako v obci s několika tisíci obyvatel. Nastavení kompetencí mezi hlavním městem Prahou a městskými částmi ve Statutu hlavního města Prahy umožňuje splnit požadavky zákona pouze jedním veřejným projednáním.

Zelení v zastupitelstvu hlavního města Prahy navrhovali posílení kompetencí městských částí a větší zapojení veřejnosti do přípravy územního plánu, a to úpravou Statutu hlavního města Prahy. Návrh zastupitelky Drhové neprošel zejména kvůli hlasům ODS (pro 19, proti 11, zdrželo se 21).

Zuzana Drhová k tomu řekla: „Na jednom veřejném projednání nelze řešit všechny problémy města. Bez veřejné prezentace na městských částech se navíc místní zastupitelé ani veřejnost nedozvědí, jaké návrhy jejich městská část ke konceptu územního plánu zaslala a vedení městských částí si také nemusí své návrhy před veřejností obhajovat.“

Aktuální průběh veřejného projednání ukazuje, že vedení města nechce vést s veřejností seriozní debatu.

Petra Kolínská komentovala dosavadní průběh veřejného projednání takto: „Úředníci po třech týdnech od zveřejnění konceptu samozřejmě velmi dobře vědí, jaké jsou nejčastější dotazy a připomínky, a na veřejném projednání měli úvodní výklad zaměřit právě tímto směrem. Místo toho odrazují občany od účasti hodinovými obecnými informacemi. Je skandální, že mezi panelisty není radní Langmajer nebo primátor Bém.“

Zelení kritizují také fakt, že se projednává koncept územního plánu bez toho, že by byly schváleny Zásady územního rozvoje, které jsou podle zákona podkladem pro zpracování konceptu. „Za závažný považujeme také požadavek občanských iniciativ na ukončení projednávání konceptu s ohledem na to, že v konceptu zcela chybí přesný výčet pozemků, kterých se týkají veřejně prospěšné stavby a opatření, což umožňuje jejich vyvlastnění,“ dodala Zuzana Drhová.

TOPlist