13. 2. 2012
Jednou z mála položek, která v rozpočtu městské části narůstá, jsou příjmy za hrací automaty. V roce 2011 činily příjmy 6 milionů Kč, v letošním roce by Praha 13 měla z automatů získat 8 milionů. Zatímco si městské části Praha 3 nebo Praha 6 odhlasovaly nulovou toleranci k výherním automatům a nechtějí je mít na svém území vůbec, na Praze 13 ubude jen 23% výherních automatů. Nesouhlasíme s tímto krokem, ale rozhodla o tom Rada městské části, a my jako zastupitelé jsme se k tomu nemohli vyjádřit.
Na jednání zastupitelstva jsme při projednávání rozpočtu alespoň požadovali, aby příjmy za hrací automaty ve výši 8 milionů Kč byly rozděleny na veřejně prospěšné aktivity na Praze 13. Doposud není v rozpočtu nijak upřesněno, co se z těchto 8 milionů zaplatí . Navrhli jsme tedy jejich rozdělení na veřejně prospěšné činnosti, sociální prevenci, volnočasové aktivity dětí a mládeže a spolkovou činnost na Praze 13.
Protože v řadě měst po celém světě, včetně Evropy, zavádějí místní samosprávy takzvané participativní rozpočtování, kdy o vyčleněné částce v rozpočtu rozhodují občané (například na základě provedeného průzkumu), navrhli jsme, aby Praha 13 byla první samosprávou v České republice, která si tuto metodu ozkouší. Navrhli jsem vyčlenit 150 000 Kč na aktivity a projekty, o kterých rozhodnou sami občané.
V komisi pro životní prostředí jsme již v červnu 2011 připravili grantové schéma pro projekty v oblasti životního prostředí, které jsou běžnou praxí ve většině velkých městských částech (Praha 1, 2, 3, 5, 6….) . Rada tento návrh komise nepodpořila a do rozpočtu městské části ho nezařadila. Navrhli jsme tedy při projednávání rozpočtu vyčlenit 350 000 Kč z neúčelové rezervy na granty v oblasti životního prostředí.
Ani jeden z těchto návrhů nenašel potřebnou podporu vedení městské části, a tudíž byly hlasy koalice zamítnuty.
Zuzana Drhová
5. února 2012