1. 7. 2013

Naše městská část měla možnost se heren jednou provždy zbavit. V jednu chvíli to vypadalo, že se tak skutečně stane. Na poslední chvíli však radnice otočila o 180 stupňů. V čem jsou herny nebezpečné a jak vlastně Praha 13 postupovala?


Závislost na automatech

Praha 13 promarnila možnost zbavit se nejtěžší formy hazardu – hracích automatů. Pro většinu z nás je nepředstavitelné, proč někdo na těchto blikajících přístrojích hraje a hlavně jak to, že nepřestane v okamžiku větší prohry.

Automaty vytvářejí závislost stejně silnou jako heroin či kokain a hazardní průmysl ví, jak si své závislé hráče vychovat. Každému z nás se to může stát přičemž mezi nejohroženější skupiny patří děti.

Drogy však fungují jinak než hazard – jakmile si feťák dá dávku, tak je na určitý čas spokojený. Pokud se předávkuje, tak mu hrozí smrt.
U automatů ale závislý hráč nikdy nebude spokojený, protože jeho celková prohra se postupně zvyšuje. Ústředním motivem jeho života se stane snaha vyřešit dluhy, které si hraním nadělal. Když se mu povede získat nějaký obnos, tak ví, že na pokrytí dluhů to zdaleka nestačí, takže jedinou naději skýtá možná výhra. A tak veškeré své příjmy nahází opět do automatu. Postupně rozprodá veškerý svůj majetek, dostane se do spárů lichvářů, začne krást po okolí a podvádět. Například si všimne navigace v autě. Rozbije okénko, navigaci ukradne a majiteli způsobí škody za několik tisíc korun. Navigaci prodá za pár stovek a všechny peníze prohraje v automatu. Díky zdanění hazardu dostane obec do svého rozpočtu jen několik desítek korun.

Skončit s hraním představuje těžké rozhodnutí. Znamená to přijmout fakt, že dalších dvacet až třicet let bude hráč splácet své dluhy a žít z minima peněz. Případnou léčbu na psychiatrii komplikuje nutnost vydělávat na splátky. Nejhorší je však takzvané puzení ke hře. Můžeme si to představit jako, když nás půlhodiny svědí na zádech a my se nemůžeme podrbat. Pokud je kolem hráčova bydliště či na jeho cestě do práce alespoň jedna funkční herna, je toto puzení nesnesitelné. Bohužel většina heren je umístěna kolem stanic metra (příkladem budiž Luka, Stodůlky, Lužiny, Hůrka). Proto je důležité herny rušit – bez heren ubude závislých hráčů a kriminální činnosti.

Po dlouhé době je možné hazard skutečně regulovat

Ústavní soud v dubnu rozhodl, že obce smějí regulovat hazard na svém území. Toto rozhodnutí se očekávalo, protože se ve stejném smyslu vyjádřil i v minulosti. Proto mohlo hlavní město Praha začít s přípravou nové hazardní vyhlášky navrhující nulovou toleranci heren a kasín. Do 10. června mohly radnice jednotlivých městských částí požádat o zachování heren na svém území.

Naděje pro Prahu 13


Díky iniciativě Zuzany Drhové (zastupitelky za Stranu zelených), byla 27. 5. svolána schůze zastupitelských klubů Prahy 13. Všichni napříč politickým spektrem se shodli na nulové toleranci heren.

V pondělí 3. 6. rada naší městské části poslala na hl. m. Prahu žádost o nulovou toleranci a 5. 6. v oficiálních materiálech pro řádnou schůzi zastupitelstva Prahy 13 tento svůj krok potvrdila.

Otočka na poslední chvíli

Poté ovšem začali u starosty a na radnici lobbovat jednotliví provozovatelé heren. Radnice bohužel tomuto tlaku podlehla a v poslední možný termín (pondělí 10. 6.) své stanovisko změnila a na hl. m. Prahu poslala požadavek na zachování 2/3 heren.

Zastupitelé se tento krok nedozvěděli ani v pondělí, ani v úterý, nýbrž až ve středu ráno. Tedy na počátku jednání zastupitelstva, kde starosta změnil bod jednání a namísto nulové tolerance navrhl ponechání heren.

Zelení pro regulaci hazardu

Zuzana Drhová (Strana zelených) navrhla zákaz heren na Praze 13, ale vládnoucí koalice (ODS + ČSSD + Občanská Koalice pro Prahu 13) byla proti a usnesení neprošlo.

V září bude hl. m. Praha projednávat znění vyhlášky a my (Strana zelených) sbíráme podpisy občanů pod návrh nulové tolerance. Zároveň máme na Praze 13 zmapováno, že 80 % heren je v sousedství veřejných budov (školy, školky, kostely…), což je v rozporu se závaznými pokyny pro povolování heren.

TOPlist