Praze hrozí, že zde za stovky milionů korun vznikne další skládka. A to v oblasti přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, blízko národní přírodní památky Požáry, která leží na jihovýchod od Řeporyjí na západním okraji Zabité rokle. Podle záměru ostravské
společnosti Kamenolomy ČR, s.r.o by se měl zdejší lom během následujících dvou let vytěžit a pak dalších 15 let zavážet až 3 miliony m3 výkopové zeminy. Proti tomuto kroku se ohrazují nejen dotčené Městské části Praha Řeporyje či Praha Slivenec, občanská sdružení, ale také Strana zelených (SZ), která navrhuje, aby se toto území ponechalo přírodě a rekreaci Pražanů.
Stodůlky - Mají dvacet pater, počítají s 382 byty a žít by v nich mohla asi tisícovka lidí. Zatím je ale polyfunkční stavba Rezidence Nové Stodůlky jen na papíře.
Dnes byl otevřen nový sběrný dvůr hlavního města Prahy v ulici Klikatá na Praze 5, který provozují Pražské služby a jehož hlavním cílem je podporovat snahu Pražanů udržet svoje město čisté.
Ranní cestu do práce z Radotína na Anděl City, kterou pořádal ROPID a České dráhy, a.s., v rámci Evropského týdnu mobility, absolvovalo celkem sedm týmů, které využily různých dopravních prostředků a jejich kombinací. Vítězem se stalo kolo v sedle s radním hl. m. Prahy Petrem Štěpánkem (SZ), druhé místo získal zástupce portálu NAKOLE.CZ, který jel vlakem na Smíchov a dále na „skládačce“, třetí dojely shodně skupiny závodníků, jež použily kombinaci vlak a metro a vlak a tramvaj. Automobil, ač na trase byl bezproblémový provoz, dorazil až jako čtvrtý.
Koncem května jsme se v novinách dočetli (LN 19. 5.), že Tesco zavírá hypermarket ve Stodůlkách, protože stojí na nevhodném místě a má nízkou návštěvnost. Připomeňme si, že v devadesátých letech američtí studenti architektury a urbanismu zpracovávali pro Stodůlky návrhy, jak s tehdy rozestavěným sídlištěm naložit, a místu, kde stojí inkriminovaný supermarket, přisoudili roli parku se zoo-koutkem.
Kněžna Libuše předpovídala, že bude z Prahy veliké a slavné město. Škoda, že nebyla konkrétnější a alespoň nenaznačila, jestli se například na Letné zabydlí Kaplického "chobotnice" či zda z mapy metropole zmizí přibližně 268 hektarů zeleně známé jako Trojmezí. Mohla také upřesnit, jestli to, co se má "dotýkat hvězd", jsou mrakodrapy na Pankrácké pláni. Teď jsou podobné otázky tématem sporů městských úředníků, politiků a obyvatel města. Jaké budou odpovědi, lze jen těžko předvídat.
Profesorka Helena Illnerová žije v Praze a pracuje jako předsedkyně České komise pro UNESCO. Ve svých sedmdesáti letech jezdí pravidelně po Praze na kole.
Další člen "bratrstva pravdy a lásky", jak se pejorativně říká lidem okolo Václava Havla, se pokouší dostat do politiky. Hudebník MICHAEL KOCÁB (54) bude v Praze kandidovat do Senátu za Stranu zelených. "Bohužel, je u nás 'pravdoláskařů' stále hrozně málo a chtělo by to, aby byl taky nějaký v Kremlu," říká.
Doc. RNDr. Helena ILLNEROVÁ, DrSc. (*1937)
Pochází z pražského Karlína, vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK a v roce 1961 nastoupila interní vědeckou aspiranturu ve Fyziologickém ústavu ČSAV, kde pracuje jako vědecký pracovník dosud.
Několik pojmů na úvod:
Podnebí (klima) bývá velmi často zaměňováno za počasí. Počasí je okamžitý stav ovzduší nad určitým místem nebo územím. Mění se z hodiny na hodinu, ze dne na den, roční období od ročního období, rok od roku.
(12.9.2007) Přetiskujeme článek z Hospodářských novin, jehož autorkou je předsedkyně Strany Zelených Prahy 13 Zuzana Drhová. Reaguje jím na předchozí diskuzi na stranách téhož periodika.
(6.9.2007) Jen těžko najdeme jinou otázku v oblasti životního prostředí, která by se stejně široce dostala do povědomí veřejnosti jako klimatická změna.